Local Cup Results 2013/2014

Saturday 17th May 2014

Halifax ARL - Championship - Final
Halifax Irish 12 Illingworth 24

Sunday 11th May 2014

Bradford ARL - Hudson Foster Cup - Final
Wibsey Warriors A 14-66 Victoria Rangers
Kick Off 13:30 at Bradford Salem RUFC

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Trophy - Final
Wibsey Warriors 30-22 Queensbury
Kick Off 15:30 at Bradford Salem RUFC

Saturday 10th May 2014

Halifax ARL - Championship - Semi Final
Halifax Irish 32 Brighouse Rangers 20

Friday 9th May 2014

Halifax ARL - Martin Lewis Handicap Cup - Semi Final
Ovenden (+29) 63 Greetland All Rounders 58

Sunday 4th May 2014

Halifax ARL - Joe Blackford Memorial Trophy - Final
Ovenden 46 Siddal A 10

Saturday 3rd May 2014

Halifax ARL - Joseph Fee Memorial Trophy - Final
Brighouse Rangers 26 Illingworth 22

Saturday 26th April 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Semi Finals
Drighlington 14 Sharlston Rovers 23
Hunslet Old Boys 28 Queensbury 12

Halifax ARL - Martin Lewis Handicap Cup - Semi Final
Siddal (+12) 52 v Boothtown Terriers 12

Wednesday 16th April 2014

Heavy Woollen Cup - Preliminary Round
Dewsbury Celtic 12 Dewsbury Moor 24

Tuesday 15th April 2014

Halifax ARL - Martin Lewis Handicap Cup - Round One
Brighouse Rangers 12 Greetland All Rounders (+24) 57
Kick Off 19:00

Leeds ARL - Lowry Cup
East Leeds v Halton Moor
Kick Off 19:30, At Bus Vale

Saturday 12th April 2014

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Trophy - Semi Finals
West Bowling 10 Wibsey 16
Birkenshaw 0 Queensbury 56

Bradford ARL - Hudson Foster Cup - Semi Final
Wibsey Warriors A 25 Queensbury A 16

Saturday 5th April 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Round Three
Queensbury 38 Slaithwaite Saracens 14

Halifax ARL - Championship - Semi Final
King Cross Park 6 Illingworth 32

Heavy Woollen ARL - Jim Brown Cup
Batley Boys v Shaw Cross (NCL)

Saturday 29th March 2014

Halifax ARL- Martin Lewis Handicap Cup - Round One
Illingworth 40 Ovenden (+56) 68

Huddersfield ARL - Holliday Cup - Semi Finals
Slaithwaite Saracens 12 Newsome Panthers 26
Underbank Rangers 6 St Josephs 36

Selby ARL - Andrew Wells Memorial Trophy Semi final
Brotherton Bulldogs 30 Gateshead Storm 40

Saturday 22nd March 2014

Southwest Yorkshire ARL - Steve Creek Challenge Cup - Final
Dearne Valley Bulldogs 36 Hoyland Vikings 28

Halifax ARL - Joseph Fee Memorial Trophy - Semi Finals
Brighouse Rangers 12 Keighley 0
Greetland All Rounders 4 Illingworth 28

Halifax ARL - Martin Lewis Handicap Cup - Round One
King Cross Park 18 Boothtown Terriers (+14) 20

Huddersfield ARL - James Joseph Conlan - Semi Finals
Slaithwaite Saracens 18 Meltham All Blacks 38
Underbank Rangers 50 St Joeseph's 42

Selby ARL - P&S Welding and Engineering Plate Cup - Semi finals
Selby Warriors A 16 Sherburn Bears 24

York ARL - Cup - Preliminary Round
New Earswick All Blacks 24 York Locos 10
Selby Warriors 37 Heworth 16

3V Sport Challenge Trophy Final
Birkenshaw 26 Leicester Storm 22

Saturday 15th March 2014

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Cup - Round One
Wyke 6-28 Birkenshaw

Bradford ARL - Hudson Foster Trophy - Round One
Wibsey Warriors A 18 -0 West Bowling A WALKOVER

Bradford ARL - Hudson Foster Trophy - Semi Final
Victoria Rangers 50-6 Odsal Sedbergh A

Leeds ARL - Lowry Cup - Round One
Harehills v Beeston Broncos

Wakefield ARL -Physiowise Cup - Semi Final
Kinsley Raiders v Wakefield City

Saturday 8th March 2014

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Cup - Round One
Bank Top Harriers 12 Queensbury 16

Saturday 1st March 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Round Three
Queensbury v Slaithwaite Saracens POSTPONED
Morley Borough 12-24 Sharlston Rovers
Clock Face Miners 4-36 Drighlington
Upton 10-32 Hunslet Old Boys

Saturday 22nd February 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Round Two
Whinmoor Warriors 6-56 Drighlington

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Cup - Round One
Wyke p-p Birkenshaw

Bradford ARL - Hudson Foster Trophy - Round One
Wyke A 10-26 Odsal Sedbergh A

Halifax ARL - Joseph Fee Memorial Trophy - Round Two
Brighouse Rangers 36-8 Stainland Stags
Siddal 20-26 (Aet) Illingworth
Greetland All Rounders 18 West Craven Warriors 0 WALKOVER
Keighley 30-16 Silsden

Halifax ARL - Joe Blackford Memorial Trophy - Semi Finals
Ovenden 50-4 Worth Village
Cowling Harlequins 6-38 Siddal A

Huddersfield ARL - JJ Conlan Trophy - Round One
Newsome Panthers 8-15 Slaithwaite Saracens
Meltham All Blacks 42-34 Lindley Swifts
Emley Moor 8-54 St Josephs

Saturday 15th February 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Round Two
Drighlington p-p Whinmoor Warriors
Haydock 14 Queensbury 16

Bradford ARL - Hudson Foster Cup - Round One
Wibsey Warriors A p-p West Bowling A

Wakefield ARL - Physiowise Cup - Round One
Kinsley Raiders 20 Eastmoor Dragons 22

Saturday 8th February 2014

BARLA - ACE Insurance (Europe) National Cup - Round Two
Victoria Rangers 22-24 Slaithwaite Saracens
Wisbey Warriors 16-21 Upton
Sharlston Rovers 18 Hensingham 0 WALKOVER
Drighlington p-p Whinmoor Warriors
Clock Face Miners 22-8 Methley Royals
Thornhill Trojans 12-18 Hunslet Old Boys
Chequerfield 20-30 Morley Borough
Haydock p-p Queensbury

Saturday 1st February 2014

Bradford ARL - Hudson Foster Trophy - Round One
Wyke A v Odsal Sedbergh A POSTPONED

Saturday 25th January 2014

BARLA - National Cup - Round One
Dalton 4-18 Drighlington
East Leeds 10-26 Chequerfield Rangers

Bradford ARL - Jack Senior Memorial Cup - Round One
Wyke p-p Birkenshaw
West Bowling 24-0 Clayton
Odsal Sedbergh 2- 14 Wibsey Warriors
Bank Top Harriers p-p Queensbury

Bradford ARL - Hudson Foster Cup - Round One
Wibsey Warriors 'A' p-p West Bowling 'A'

Halifax ARL - Joseph Fee Memorial Trophy - Round One
Boothtown Terriers 0-14 Illingworth
Halifax Irish 4-14 Stainland Stags
King Cross Park 10-20 Siddal

Halifax ARL - Joe Blackford Memorial Trophy - Round One
Cowling Harlequins 28-4 King Cross Park A
Greetland All Rounders A 10-42 Worth Village
Ovenden 44-6 Brighouse Rangers A
Siddal A 14-12 Illingworth A

Huddersfield ARL - Holliday Cup - Round One
Slaithwaite Saracens 34-0 Meltham All Blacks
St Joseph`s 44-0 Emley Moor
Lindley Swifts 6-12 Newsome Panthers

Wakefield ARL - Presidents Cup - Round One
Sharlston Rovers 32-0 Crigglestone & Kettlethorpe

Wakefield ARL - Presidents Cup - Semi Final
Upton 68 Sharlston Rovers A 0

Wakefield ARL - Physiowise Cup - Round One
Kinsley Raiders p-p Eastmoor Dragons

Wakefield ARL - Physiowise Cup - Semi Final
Crofton Cougars 12-8 Ryhill Hammers


Castleford ARL - David Poulter Open Cup - Semi Finals
Brotherton Bulldogs 13-18 Methley Royals
Chequerfield 18-0 Sherburn Bears

Saturday 18th January 2014

ACE Insurance - BARLA National Cup - Round One
Dalton v Drighlington Postponed
Methley Royals 18-0 Dewsbury Moor (Walkover)
Haydock 62-6 Halifax Irish
Batley Boys 10-16 Morley Borough
Queens 18-20 Victoria Rangers
West Bank 6-24 Sharlston Rovers
Wisbey Warriors 18-6 West Hull
East Leeds v Chequerfield Postponed
Gateshead Storm 12-24 Clock Face Miners
Thornhill Trojans 16-12 Wigan St Maries
Upton 30-6 Heysham Atoms

Saturday 14th December 2013

BARLA - Hamuel Reichenbacher Yorkshire Cup - Semi Final
Thornhill Trojans 24-18 Wibsey Warriors

Saturday 7th December 2013

BARLA - Hamuel Reichenbacher Yorkshire Cup - Semi Finals
Hunslet Old Boys 22-20 Upton
Thornhill Trojans 12-4 Wibsey Warriors
match abandoned after 34 minutes, player injury

Castleford ARL - David Poulter Open Cup - Quarter Finals
Brotherton Bulldogs 26-8 Allerton Bywater

Saturday 23rd November 2013

Castleford ARL - David Poulter Open Cup - Quarter Finals
Methley Royals 40 Kellingley Welfare 12
Brotherton Bulldogs P Allerton Bywater P
Chequerfield Rangers 18 Allerton Bywater A 0 (Walkover)
Methley Royals A 12 Sherburn Bears 40

Saturday 16th November 2013

BARLA - Hamuel Reichenbacher Yorkshire Cup - Round Four
Hunslet Old Boys 44-10 Slaithwaite Saracens
Thornhill Trojans 31-18 AET Sharlston Rovers
Wibsey Warriors 14-10 West Bowling
Upton 23-6 Keighley

Saturday 9th November 2013

BARLA - Hamuel Reichenbacher Yorkshire Cup - Round Three
Keighley 20 St Josephs 6
West Bowling 30 Doncaster Toll Bar 12
Slaithwaite Saracens 22 Dewsbury Moor 4
Upton 18 Haworth Park 0

Saturday 2nd November 2013

BARLA - Hamuel Reichenbacher Yorkshire Cup - Round Three
Hunslet Old Boys 56 Queensbury 6
Sharlston Rovers 18 Drighlington 14
Thornhill Trojans 30 New Earswick All Blacks 6
Wibsey Warriors 30 Queens 16

Wednesday 23rd October 2013

Castleford & Featherstone ARL - Floodlit Cup - Semi Final
Methley Royals v Upton Postponed
At Lock Lane ARLFC

Saturday 19th October 2013

BARLA - Yorkshire Cup - Round Two
Norland Sharks 22-24 West Bowling
Queens 44-4 Moorends Thorne Marauders

Saturday 12th October 2013

BARLA - Yorkshire Cup - Round One
Queens 40-10 West Hull

BARLA - Yorkshire Cup - Round Two
Batley Boys 0 - 28 Wibsey Warriors
Beverley 16 - 50 Haworth Park
Doncaster Toll Bar 44 - 16 Castleford Lock Lane
Drighlington 16 - 0 Morley Borough
Hanging Heaton 0 - 18 Hunslet Old Boys
Hull Wyke 0 - 4 Sharlston Rovers
Keighley 18 - 0 Reckitts
New Earswick A B 20 - 14 Bank Top Harriers
Queensbury 34 - 10 Embassy
Sharlston Rovers A 10 - 22 Dewsbury Moor
St Josephs 18 - 10 Cottingham Tigers
Thornhill Trojans 34 - 12 Methley Royals
Upton 56 - 0 Three Tunns
Westgate Wolves 24 - 30 Slaithwaite Saracens

Saturday 21st September 2013

BARLA - Yorkshire Cup - Round One
Bank Top Harriers v Chequerfield Rangers
Beverley v Scarborough Pirates
Embassy v Wakefield City
Halton Moor Storm 0 Upton 18 Walkover
Hunslet Old Boys A v West Bowling
Norland Sharks v Bentley Good Companions
North Hull Knights 0 Wibsey Warriors 18 Walkover
Queens v West Hull Postponed
Westgate Wolves v Ossett Trinity
York Lokos v Batley Boys